Masaż Tajski – Doznania z Dalekiego Wschodu

W kolejnym naszym poście chciałbym szerzej opisać Masaż Tajski, przez wielu terapeutów zwany jako Joga dla leniwych. Czym jest? Jak wygląda? Jakie daje korzyści? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Może na samym wstępie zacznijmy od podstaw. Otóż masaż ten pochodzi z Tajlandii i znany jest jako „ Nuat Phaen Borat”, co można przetłumaczyć jako Starożytny Klasyczny Masaż. Posiada 2500 letnią tradycję i uznawany jest jako jeden z masaży leczniczych. Jest bowiem połączeniem akupresury, ajurwedy i jogi pasywnej.

     Tajowie uważają, iż współczesny masaż tajski bazuje na teorii, iż ciało ludzkie jest wypełnione cząsteczkami, zwanymi „lom” bądź „powietrze”, które najpierw są wdychane do płuc, a następnie podróżuje przez 72 tys. niewidocznych dla oka ludzkiego kanalików, zwanych „senami„. Masażysta tajski koncentruje się na masażu skupisk tych miejsc, poprzez techniki uciskowe i wyciągające. Większość szkół uważa, iż najważniejsze skupiska „senów” mają swój początek na pępku i kończą się na ustach. Joga pasywna, stanowiąca największą część masażu tajskiego ma na celu stymulować „seny” i przekierowywać „lom” poprzez całe ciało kończąc masaż na głowie.

    Czym taki masaż może się wyróżniać w odróżnieniu do klasycznego bądź przyjemnego relaksacyjnego? Masowana osoba jest ubrana w luźne, wygodne ubranie i leży na specjalnym materacu o umiarkowanej giętkości. Masaż może być wykonywany indywidualnie, bądź „na dwie ręce”. Masażysta podczas wykonywania masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem, używając dłoni, kciuków, łokci i przedramion, a także stóp. Nacisk łokciem następuje w sposób rytmiczny na przebiegające aorty, powodując uczucie głębokiego odprężenia. Większość masażu przebiega po tzw. liniach Sen, co znajduje swoją analogię, podobnie jak meridiany czy hinduskie kanały nadi. Osoba masowana przyjmuje wiele pozycji, które wywodzą się z pięciu zasadniczych postaw jogi pasywnej: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej i odwróconej. Pełna, w pełni kompletna sesja masażu tajskiego winna trwać 2 godziny lub więcej, podczas których w sposób rytmiczny następuje ucisk i rozciągnięcie całego ciała: to dotyczy również wyciągania palców, stóp u nóg, uszu oraz przyjmowania przez osobę masowaną różnych wyciągniętych pozycji. Wszystko odbywa się zgodnie z wielowiekową procedurą.

Poprzez wykonywane różnych techniki masaż ten:

-usuwa napięcia z mięśni i stawów, jednocześnie wzmacniając je,

-uwalnia od bólu głowę ,plecy, ramiona , kark czy nogi,

-pobudza układ krwionośny i limfatyczny,

-poprawia jakość snu i ogólnego samopoczucia.

Ponadto rytmiczne naciski i rozciąganie całego ciała wprowadzają w stan głębokiego odprężenia. Ciało „otwiera się” i uwalnia z napięcia, a energia płynie łatwiej.

Masaż Tajski zalecany jest dla osób prowadzących mniej aktywny lub stresujący tryb życia , często pracujących w jednej pozycji, np. pracownicy biurowi , kierowcy . Potrafi pomóc osobom cierpiącym na  takie choroby i dolegliwości jak :

-nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych,

-nagromadzenie toksyn w organizmie,

-problemy z przemianą materii,

-depresja, migrenowe bóle głowy, stres,

-zaburzenia krążenia,

nadwaga.

Nie jest natomiast zalecany dla kobiet w ciąży oraz w przypadku takich chorób jak:

-tętniaków,

wad serca,

-stanów wysokiego ciśnienia,

-chorób zakaźnych,

-chorób nowotworowych,

-krwotoków,

-choroby Burger’a,

-choroby Raynauld’a,

-łamliwości kości,

-stanów zapalnych stawów , ścięgien i mięśni,

-zapalenia żył,

-epilepsji,

-menstruacji.

Podsumowując – Masaż tajski niesie ze sobą wiele dobroczynnych korzyści, które prowadzą do poprawy kondycji fizycznej , psychicznej jak i intelektualnej oraz duchowej. Masaż ten doskonale odpręża i relaksuje oraz łagodzi skutki napięcia i stresu. Jeśli chcą Państwo spróbować nowej przygody jaką jest ten masaż- zapraszamy do Naszego SPA.

Czas trwania masażu : 60-120 min

Autor wpisu – Przemysław Karolkiewicz

Kilka słów o brozz

4 thoughts on “Masaż Tajski – Doznania z Dalekiego Wschodu

    1. Zdecydowanie tak jest, masaże egzotyczne cieszą się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane między innymi tym, iż coraz częściej wybieramy kierunki egzotyczne w celu wypoczynku i próbujemy nowości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *