Baltiqa Day Spa na pomoc w jednostkach chorobowych

Masażem leczniczym można nazwać techniki zastosowane przez terapeutę podczas zabiegu. Techniki te są zdecydowanie intensywniejsze niż w przypadku masażu relaksacyjnego lub klasycznego i oddziałują m.in. na skórę, mięśnie, ścięgna, powięź i wiele innych. Masaż można stosować w celu leczenia chorób, zapobiegania chorobom i zmniejszania nasilenia objawów chorobowych.

 Masażysta najczęściej wykonuje dany masaż ręcznie przy pomocy własnych dłoni, natomiast może zastosować różnego rodzaju przyrządy, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszych efektów terapii i jest to np. krzyż do terapii punktów spustowych, bańka chińska a także Aqavibron- przyrząd do suchego masażu wykorzystujący drgającą membranę, która wprawiana jest w ruch za pomocą wody.

 Terapeuta może również wykorzystywać kamienie wulkaniczne, stemple ziołowe, pędy bambusa oraz misy dźwiękowe, jednak tego rodzaju masaże należą do grupy zabiegów relaksacyjnych, a nie stricte leczniczych.

Wskazania do terapii, jaką jest masaż leczniczy to przede wszystkim stany po urazach ( stłuczenia, skręcenia, złamania i zwichnięcia), choroby i dysfunkcje narządu ruchu, przykurcze i zaniki mięśniowe, zmiany przeciążeniowe mięśni, stawów, krążków międzykręgowych, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, bóle w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu itp.

 Istnieją konkretne jednostki chorobowe, które również są wskazaniem do masażu leczniczego m.in. masaż w chorobie Burgera, masaż w chorobie Parkinsona, rwa kulszowa i rwa barkowa, lumbago (postrzał), masaż w zaparciach i wiele innych .

 Nie u wszystkich pacjentów masaż będzie przebiegał w ten sam sposób, przede wszystkim na początku warto poprosić pacjenta, aby uzupełnił kartę zdrowia lub kartę konsultacyjną w której wyszczególnione są przeciwwskazania, wiek itp. Nie warto bazować tylko i wyłącznie na karcie pacjenta, często zdarza się, że zapomniał lub nie zaznaczył któregoś z wymienionych przeciwwskazań. Dlatego niezbędny jest wywiad, który ma na celu dostarczenie niezbędnej wiedzy na temat życia pacjenta już od samego porodu po teraźniejszy dzień.

 Po wywiadzie i uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań można przejść do zabiegu zaczynając od diagnostyki, badania palpacyjnego i w końcu masażu leczniczego. Pozycja w której powinien znajdować się pacjent, uzależniona jest oczywiście od części ciała którą chcemy opracować lub zdiagnozować. Może to być pozycja w leżeniu na brzuchu, leżeniu na plecach, na boku, siedząca lub stojąca.

Czas masażu to bardzo istotna kwestia, w wielu szpitalach, przychodniach, gabinetach masażu i  fizjoterapii oraz jednostkach spa i wellness przyjmowany jest bardzo różny przedział czasowy w którym terapeuta musi wykonać daną terapię. Najbardziej korzystne dla masażysty jak i pacjenta jeśli to możliwe jest nie narzucanie konkretnego czasu na wykonanie masażu leczniczego, gdyż jest on uzależniony od jednostki chorobowej oraz organizmu. Można przyjąć, że terapia z wykorzystaniem masażu leczniczego zaczyna się od 30 – 45 minut, a może potrwać nawet do 2 – 3 godzin z uwzględnieniem wywiadu oraz diagnostyki.

Pojedyncze masaże i zabiegi nie zawsze bywają skuteczne, dlatego niezbędna jest seria zabiegów w połączeniu z aktywnością fizyczną jeśli jest wskazana oraz odpowiednimi ćwiczeniami dobranymi do danej jednostki chorobowej. Seria masaży leczniczych zaczyna się od 7  do nawet 20 spotkań ( w zależności od schorzenia ) najlepiej w równym odstępie czasowym.

Efekty jakich można spodziewać się po serii zabiegów leczniczych to przede wszystkim zniwelowanie wszelkiego rodzaju bólów, rozluźnienie mięśni, zwiększenie i poprawa ruchomości stawów, poprawa funkcjonowania układu oddechowego, poprawa krążenia krwi, poprawa kondycji fizycznej oraz psychicznej itp.

Tak jak wskazania istnieją również przeciwwskazania do wykonania masażu leczniczego, które można podzielić na względne ( np. zatory tętnicze, ostre stany zapalne, świeże operacje i schorzenia zakaźne) okresowe ( np. po operacjach i złamaniach, menstruacja , dyskopatia ) bezwzględne ( np. choroby krwi, nowotwory, epilepsja, tętniaki, choroby pasożytnicze, osteoporoza, podwyższona temp ciała pow. 38 stopni C.

Masaż wykonywany przez 10 – 20 minut w konkretnej jednostce chorobowej nie ma większego sensu, jeśli pacjent chce uzyskać efekt, który będzie odczuwalny przez dłuższy czas lub całkowicie usunąć problem, powinien pomyśleć o serii zabiegów leczniczych u specjalisty.

 Pacjent przed wizytą w ośrodku gdzie prawdopodobnie będzie korzystał z masaży leczniczych musi pamiętać o zabraniu ze sobą wszelkich dokumentów odnośnie przebytych i aktywnych chorób w tym zdjęcia rtg, tk , mri.

Kilka słów o brozz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *