Kremy do opalania – obalamy MITY

Wokół tematyki ochrony skóry przed słońcem i stosowanych preparatów narosło wiele mitów. Wiele osób funkcjonuje w przekonaniu, że im wyższy filtr tym dłużej mogą przebywać na słońcu. Inni uważają, że na plaży na początku trzeba stosować kremy z filtrem 50, a następnie można już używać kremu z filtrem 6.

A jak jest w rzeczywistości?

Postaram się to dzisiaj Wam wytłumaczyć językiem przystępnym i zrozumiałym dla każdego.

Istnieje niestety niedorzeczna ilość przedziwnych mitów dotyczących liczb na opakowaniach produktów do opalania. Ta najdziwniejsza mówi, że jeżeli SPF pomnożysz przez 4 to uzyskasz ilość minut podczas których możesz przebywać na słońcu bez ryzyka dla zdrowia i urody skóry.

Oznaczałoby to że jeżeli masz SPF 30 *4 – 120 co daje 2 godziny

SPF50*4 – 200 czyli 3,5 godziny

Niestety ta teoria nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Ochronny krem przeciwsłoneczny bez względu na SPF, będzie działał nie dłużej niż dwie godziny. Aby uzyskać bardziej trwały efekt należy częściej nakładać preparat Jego trwałość jest zależna również od takich czynników jak pocenie się , pocieranie twarzy dłońmi itp. Uwaga, nie unikniesz poparzenia, czyli skutków spędzenia 200 minut na otwarty palącym słońcu nawet jeśli wykąpałabyś się w kremie z SPF 50.

Kolejnym błędnym założeniem jest, że kremy z SPF 30 są dwa razy mocniejsze od SPF15. Ponieważ 30 to 15*2, tak ? Źle, kiedy chodzi o kremy z filtrem szkolna matematyka nie ma zastosowania.

No to jak jest naprawdę z tymi filtrami?

Indeks SPF oznacza, ile z promieni UV zostanie zablokowane przez krem, a ile dotrze do skóry. Więc jeśli SPF wynosi 15 tylko 1/15 promieni słonecznych przejdzie przez ochronę i dotrze do skóry. Z SPF 30 to będzie 1/30, a SPF 50 to będzie 1/50.

A jak to ma się w procentach?

Przyjmijmy , że promienie UV to 100% i podzielmy je przez indeks SPF15.

Czyli 100:15 =7

Oznacza to , że jeżeli używasz SPF 15 to 7% promieni słonecznych dociera do skóry a 93% jest blokowanych.

Przy kremie SPF 30 krem przepuści 3,3% promieni i zablokuje prawie 97 %, a przy SPF 50 jesteś zagrożony tylko przez 2% a 98% jest blokowanych. Ale nawet 2% promieniowania ultrafioletowego może sprawić, że Twoja skóra będzie czerwona.

A 7% których SPF15 nie jest w stanie powstrzymać jest wystarczające, aby spowodować poważne uszkodzenia komórkowe. Dlatego kremów z SPF 15 czy SPF6 w ogóle nie powinno się kupować.

Mam nadzieję, że troszkę rozjaśniłam kwestię ochrony przeciwsłonecznej i teraz każdy poważnie podejdzie to tematu filtrów 🙂

Kilka słów o brozz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *